top of page
lista s ornamentom.png

gemer - rotunda svätej margity šivetice

turistická zaujímavosť, tip na výlet, sprievodca, mapa, fotky, hodnotenia, navigácia, aktuálne počasie

icon_HOME.png

sk.16.00.04

rotunda-svatej-margity-sivetice

.rotunda svätej margity šivetice
.rotunda svätej margity šivetice

press to zoom
.rotunda svätej margity šivetice
.rotunda svätej margity šivetice

press to zoom
1/1
icon_hist_KAŠTIEĽ♥PALÁC♥RADNICA.png

región: gemer a slovenský kras
lokalita:
nadmorská výška:
gps:  ►
web: ►
kontakt:

253 mnm

-

+421 58 448 20 04

.virtuálna zberateľská nft minca
.xx
sk.16.00.04
gemer - rotunda svätej margity šivetice
.rotunda svätej margity šivetice
SK.06.04.05-RAJECKÁ_DOLINA-ČIČMANY.png


00_3d_mapka_slovensko.png
00_3d_mapka_slovensko.png
icon_STARS 5.0.png

.rotunda svätej margity šivetice - rímskokatolícky kostol sv. Margity Antiochijskej sa nachádza nad obcou Šivetice. Je najväčšou románskou rotundou na Slovensku. Bol postavený v prvej polovici 13. storočia, Kostol nie je prístupný verejnosti, pokračuje jeho obnova.

.otváracie doby

rezervácia prehliadky 

vopred

.poplatok za vstup

symbolické

.sprievodca


ako sa dá ku kostolu dostať ?


obec Šivetice ležia 7 km južným smerom, na ceste z Jelšavy na Tornaľu. Uprostred obce je odbočka smerom k obecnému úradu. Od neho 300 metrov severne pri cintoríne uvidíte stáť rotundu.


čo všetko môžete v kostole a okolí vidieť ?


šivetická rotunda je výnimočná vo viacerých ohľadoch, je postavená z tehly a svojím priemerom presahujúcim 11m patrí medzi najväčšie stavby kruhového pôdorysu v strednej Európe. Kostol je obohnaný múrom a vstupnou bránou, nachádza sa pri ňom samostatná murovaná zvonica v barokovom slohu z roku 1750. Kult svätej Margity Antiochijskej posilnil v Uhorsku kráľ Ondrej II., keď sa vrátil z krížovej výpravy do Svätej zeme a priniesol odtiaľ aj relikviu sv. Margity.


najcennejšia je románska výmaľba svätyne s jednotlivými výjavmi o živote a umučení sv. Margity. Margita bola mladá kresťanky z mesta Antiochia v Sýrii. Keď sa odmietla vydať za miestneho vládcu Olybria, ktorý ju nútil vzývať pohanských bohov, tento ju dal uväzniť a mučiť. Keďže sa ani potom nevzdala kresťanskej viery, Olybrius ju dal sťať.


šivetice sa stali najznámejšou hrnčiarskou dedinou v údolí rieky Muráň. Pri výrobe využívali miestnu kvalitnú hlinu a šivetická keramika ako džbány, vázy, signálne píšťaly, rozmerné misy, sa stala známou v celom Rakúsko-Uhorsku.


pár tipov pre turistov v okolí


ochtinská aragonitová jaskyňa - 15 km severne cez Jelšavu. Táto jaskyňa je národnou prírodnou pamiatkou a je zapísaná na zozname Svetového dedičstva UNESCO. Aragonitová výplň vznikla za špecifických pomerov v uzavretých podzemných dutinách. Pre jaskyňu je príznačná absencia netopierov.


vodný hrad v štítniku - 22 km severovýchodne od Šivetíc cez Jelšavu, pôvodne slúžil ako významná protiturecká pevnosť chránená rozsiahlymi močariskami. Turci ho ale nakoniec dobili, neskôr tu sídlila uhorská šľachta. V 19. storočí sa časť hradu prestavala na kaštieľ. Dodnes sa v blízkosti kaštieľa zachovali niektoré pevnostné prvky pôvodného hradu.


gombasecká jaskyňa - kvapľová jaskyňa sa nachádza v Slovenskom krase, v chotári obce Slavec v okrese Rožňava, 16 km juhovýchodne od Rožňavy. Slúžila aj ako sanatórium na liečenie chorôb dýchacích ciest, v súčasnosti sa však v jaskyni choroby dýchacích ciest neliečia.


krásnohorská jaskyňa - 13 km východne od Rožňavy, má dĺžku 1556 m. Prehliadková trasa pre návštevníkov je dlhá 450 m a vedie ku Kvapľu rožňavských jaskyniarov, ktorý s výškou takmer 33 m patrí medzi najväčšie kvaple sveta. Tou istou cestou sa návštevníci z jaskyne aj vracajú.


kaštieľ v betliari - 7 km severne nad Rožňavou. Najnavštevovanejší kaštieľ juhovýchodného Slovenska. Nachádza sa v obci Betliar. Kaštieľ pochádza zo začiatku 18. storočia a postavili ho na základoch staršieho renesančného hradu Bebekovcov. Dal ho postaviť Štefan Andráši ako poschodový, ešte opevnený hrad so štyrmi nárožnými vežami.


1/33
  • srdcomposlovensku Instagram
logo_srdcomPoSlovensku_v.9.21.png

Našiel si chybu, prípadne neaktuálne údaje?

Chcel by si doplniť značku, info alebo skúsenosti, ktoré máš z vlastnej návštevy?

posledná aktualizácia:

5. mája 2022, 16:02:43

.pre denné tipy na výlety sleduj naše 

facebook stránky @xplor.sk a @srdcomposlovensku

facebook skupinu @srdcomposlovensku

instagram účet @xplor.sk a @srdcomposlovensku

Pinterest nástenku Xplór

bottom of page