lista s ornamentom.png

GEMER - ROTUNDA SVÄTEJ MARGITY ŠIVETICE

TURISTICKÁ ZAUJÍMAVOSŤ, TIP NA VÝLET, SPRIEVODCA, MAPA, FOTKY, HODNOTENIA, NAVIGÁCIA, AKTUÁLNE POČASIE

CAT_HIST_KAŠTIEĽ.png
icon_STARS 5.0.png

ROTUNDA SVÄTEJ MARGITY ANTIOCHIJSKEJ - rímskokatolícky kostol sv. Margity Antiochijskej sa nachádza nad obcou Šivetice. Je najväčšou románskou rotundou na Slovensku. Bol postavený v prvej polovici 13. storočia, Kostol nie je prístupný verejnosti, pokračuje jeho obnova.

REGIÓN: ► GEMER 

LOKALITA:

NADMORSKÁ VÝŠKA:

GPS:  ►

WEB: ►

TEL:

253 mnm

-

+421 58 448 20 04

map texture

GoogleEarth

icon_HOME.png

SK.24.00.03

ROTUNDA SVÄTEJ MARGITY ŠIVETICE

1/8

XPLÓR eSHOP

Našiel si chybu, prípadne neaktuálne údaje?

Chcel by si doplniť značku, info alebo skúsenosti, ktoré máš z vlastnej návštevy?

POSLEDNÁ AKTUALIZÁCIA:

OTVÁRACIE DOBY

Rezervácia prehliadky vopred

POPLATOK ZA VSTUP

Dobrovoľné

SPRIEVODCA


Ako sa dá ku kostolu dostať ?


Obec Šivetice ležia 7 km južným smerom, na ceste z Jelšavy na Tornaľu. Uprostred obce je odbočka smerom k obecnému úradu. Od neho 300 metrov severne pri cintoríne uvidíte stáť rotundu.


Čo všetko môžete v kostole a okolí vidieť ?


Šivetická rotunda je výnimočná vo viacerých ohľadoch, je postavená z tehly a svojím priemerom presahujúcim 11m patrí medzi najväčšie stavby kruhového pôdorysu v strednej Európe. Kostol je obohnaný múrom a vstupnou bránou, nachádza sa pri ňom samostatná murovaná zvonica v barokovom slohu z roku 1750. Kult svätej Margity Antiochijskej posilnil v Uhorsku kráľ Ondrej II., keď sa vrátil z krížovej výpravy do Svätej zeme a priniesol odtiaľ aj relikviu sv. Margity.

Najcennejšia je románska výmaľba svätyne s jednotlivými výjavmi o živote a umučení sv. Margity. Margita bola mladá kresťanky z mesta Antiochia v Sýrii. Keď sa odmietla vydať za miestneho vládcu Olybria, ktorý ju nútil vzývať pohanských bohov, tento ju dal uväzniť a mučiť. Keďže sa ani potom nevzdala kresťanskej viery, Olybrius ju dal sťať.

Šivetice sa stali najznámejšou hrnčiarskou dedinou v údolí rieky Muráň. Pri výrobe využívali miestnu kvalitnú hlinu a šivetická keramika ako džbány, vázy, signálne píšťaly, rozmerné misy, sa stala známou v celom Rakúsko-Uhorsku.


Pár tipov pre turistov v okolí


Ochtinská aragonitová jaskyňa - 15 km severne cez Jelšavu. Táto jaskyňa je národnou prírodnou pamiatkou a je zapísaná na zozname Svetového dedičstva UNESCO. Aragonitová výplň vznikla za špecifických pomerov v uzavretých podzemných dutinách. Pre jaskyňu je príznačná absencia netopierov.


Vodný hrad v Štítniku - 22 km severovýchodne od Šivetíc cez Jelšavu, pôvodne slúžil ako významná protiturecká pevnosť chránená rozsiahlymi močariskami. Turci ho ale nakoniec dobili, neskôr tu sídlila uhorská šľachta. V 19. storočí sa časť hradu prestavala na kaštieľ. Dodnes sa v blízkosti kaštieľa zachovali niektoré pevnostné prvky pôvodného hradu.


Gombasecká jaskyňa - kvapľová jaskyňa sa nachádza v Slovenskom krase, v chotári obce Slavec v okrese Rožňava, 16 km juhovýchodne od Rožňavy. Slúžila aj ako sanatórium na liečenie chorôb dýchacích ciest, v súčasnosti sa však v jaskyni choroby dýchacích ciest neliečia.


Krásnohorská jaskyňa - 13 km východne od Rožňavy, má dĺžku 1556 m. Prehliadková trasa pre návštevníkov je dlhá 450 m a vedie ku Kvapľu rožňavských jaskyniarov, ktorý s výškou takmer 33 m patrí medzi najväčšie kvaple sveta. Tou istou cestou sa návštevníci z jaskyne aj vracajú.


Kaštieľ v Betliari - 7 km severne nad Rožňavou. Najnavštevovanejší kaštieľ juhovýchodného Slovenska. Nachádza sa v obci Betliar. Kaštieľ pochádza zo začiatku 18. storočia a postavili ho na základoch staršieho renesančného hradu Bebekovcov. Dal ho postaviť Štefan Andráši ako poschodový, ešte opevnený hrad so štyrmi nárožnými vežami.


PRE DENNÉ TIPY NA VÝLETY SLEDUJ NAŠE

 

xplor.png
  • Xplór Facebook
  • Xplór Instagram
xplor_AppStore_button.png
xplor_GPlay_button.png

MESAČNÝ NEWSLETTER XPLÓR