top of page

región: gemer a slovenský kras
lokalita:
nadmorská výška:
gps:  ►
web: ►
kontakt:

245 mnm

malé teriakovce

+421 908 989 220

stredoveký kostol v malých teriakovciach - dominanta obce i okolia, staručký gotický kostolík z prvej polovice 15. storočia, je viditeľný už zďaleka aj vďaka bielej fasáde. Považuje sa za vzácnu kultúrnu pamiatku, ktorá je súčasťou Gotickej cesty Slovenska. Nie je otvorený, ale na požiadanie je prístupný širokej verejnosti.

.otváracie doby

celoročne

voľne prístupné

.poplatok za vstup

dobrovoľné

stredoveký kostol malé teriakovce

gotický kostol malé teriakovce

icon_hist_ZRÚCANINA.png
icon_HOME.png
icon_eShop.png
icon_REGMAP.png


.sprievodca


kde kostol nájdete?


na okraji obce Veľké Teriakovce nájdete Malé Teriakovce. Prejdete okolo mlyna vo Veľkých Teriakovciach cez rieku Rimava a pokračujete až na križovatku kde odbočíte doľava. Pokračujete a za ostrou zákrutou už budete vidieť kostol potom ešte raz odbočíte doprava a ste v cieli.


história


kostolík postavili v prvej polovici 15. storočia ako typickú gotickú stavbu s predstavanou západnou vežou, pozdĺžnou loďou a polygonálnym presbytériom. Kostol v Malých Teriakovciach bol pôvodne postavený ako katolícky. V období reformácie sa z neho stal evanjelický. Dodnes patrí evanjelickej cirkvi. V 17. storočí už kapacitne nevyhovoval, preto ho následne rozšírili o novú renesačnú loď, ktorú postavili na mieste bývalého presbytéria a gotickú loď tak premenili na svätyňu. Kostolík vďaka tejto prestavbe zmenil orientáciu, svätyňa s oltárom sa tak presunula z východnej strany na západnú. V ďalších rokoch prebiehala obnova kostolíka, vďaka ktorej pribudla drevená protestantská tribúna, boli zrekvirované dva z troch zvonov, bola opravená veža, strecha a fasáda, drevený interiér a podlahy. Počas rekonštrukcie a obnovy objavili archeológovia základy pôvodného gotického presbytéria. Kostolík v 90. rokoch zažil krádež, kedy objekt bol vykradnutý a zmizlo viacero plastík a ďalšie cenné predmety.


zaujímavosti


stavba, ktorú v minulosti obkolesoval obranný múr, sa hrdí vzácnym dreveným interiérom. Návštevníkov, turistov i okoloidúcich upúta najmä bohato zdobeným kazetovým stropom. Najstaršia časť kazetového stropu pochádza dokonca už zo 16. Storočia. Vďaka tomuto poznatku sa radí k jednému z najstarších zachovaných drevených stropov na Slovensku.


stredoveký kostolík púta pozornosť malými oknami v tvare štvorlístka, ktoré boli vyrobené z jedného kusa kameňa a osadené dodatočne do pôvodne väčších okien. Interiér veže na prvom poschodí osvetľujú jednoduché okná zakončené lomeným oblúkom. 


najvzácnejším prvkom je maľovaný kazetový drevený strop. Tento drevený strop je významný aj tým, že pochádza z troch období – 16.storočie predstavuje najstaršiu časť, kde strop nad oltárom v západnej časti gotickej lode je tvorený šesťuholníkmi. Táto časť stropu patrí k vôbec najstarším zachovaným dreveným stropom na Slovensku. V 17.storočí bol strop doplnený o štvoruholníky. Najmladšia časť stropu pochádzajúca z 18. storočia sa nachádza už v pristavanej renesančnej lodi. Na južnej stene gotickej lode je zamurovaný pôvodný vstup, ktorý sa po pristavaní novej lode prestal používať. Základy objaveného gotického presbytéria sú prekryté sklom a prezentované pre návštevníkov. Tento kostolík pôvodne chránil múr ešte zo 17. storočia, dnes z neho zostali len drobné zvyšky. Vo veži, v kovovej guli sa našiel historický dokument v latinčine, v ktorom sa spomína, že už v roku 1462 tu mala cirkev svojho farára.


.pre denné tipy na výlety sleduj naše 

Našiel si chybu, prípadne neaktuálne údaje?

Chcel by si doplniť značku, info alebo skúsenosti, ktoré máš z vlastnej návštevy?

posledná aktualizácia:

12. marca 2023, 19:16:06

bottom of page